Předmět: Indická náboženství I

« Zpět
Název předmětu Indická náboženství I
Kód předmětu KRE/INDN1
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Fárek Martin, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Úvod - představení kurzu, základní statistické a geografické informace, problémy studia indických náboženství, pojem hinduismus a diskuse jeho použitelnosti v religionistice. Prehistorie, civilizace v poříčí Indu, problémy s teorií o příchodu Árjů. Védy, panteon bohů a rituál. Upanišady a asketické tradice. Dharma, texty "smrti". Varnášramadharma a čtyři cíle lidského života. Eposy. Historický vývoj od Ašóky do Guptovců. Purány a nástup velkých teistických tradic.Bhakti, púdžá, mandir. Višnuismus - původ, vývoj, školy. Šivaismus - původ, vývoj, školy. Kult bohyně. Tantrismus.

Studijní aktivity a metody výuky
Metody samostatných akcí, Pracovní činnosti
Výstupy z učení
Úvod do komplexu původních tradic subkontinentu, s ohledem převážně na směry hlásící se k autoritě Véd. Cílem přednášek bude představit následující důležitá témata a učit studenty vnímat problematiku radikální jinakosti tradic indického subkontinentu: Nejstarší období, proměny důrazu v rituálu, Upanišady. Vzestup teistických tradic, púdža, bhakti. Dharmašástry a model společnosti, etika, rituály přechodu. Umění: eposy a purány, divadlo, poezie, chrámová architektura.
Kromě nabývání vědomostí budou studenti vedeni k promýšlení specifik moderní doby v indickém kontextu, a také k diskusím o různých rozměrech indických tradic přítomných v Evropě.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Didaktický test, Rozhovor

Podmínkou pro získání zápočtu je vypracování eseje k jednomu z přednášených témat. Esej by měl vycházet minimálně ze dvou knih ze seznamu doporučené četby (je možné dohodnout se i na jiných publikacích). Minimální rozsah eseje jsou dvě strany A4, termín odevzdání do konce posledního týdne výuky v zimním semestru. Upozornění: znalost témat přednášených v zimním semestru bude součástí souhrnné ústní zkoušky na konci roku (INDN 2).
Doporučená literatura
  • Bhagavadgíta, Ze sanskrtu přel. Jan FILIPSKÝ a Jaroslav VACEK, 1. vyd., Živá díla minulosti, sv. 80 (2. vydání Votobia, Praha 2000). Praha: Odeon, 1976.
  • informace k další doporučené literatuře u vyučujícího.
  • Mahábhárata aneb Velký boj, Podle staroind. originálu vypráví Vladimír MILTNER, 1. vyd.. Praha: Albatros, 1988.
  • VÁLMÍKI, Rámájana, Podle Válmíkiho sanskrtského textu převyprávěl Dušan ZBAVITEL, 1. vyd.. Praha: Argo, 2000.
  • Védské hymny, Z védského jazyka přeložil Oldřich FRIŠ, doprovodné slovo Petr VAVROUŠEK, 3. rozšíř. vyd., Prameny hinduismu, sv. 1.. Praha: Dharma Gaia, 2000.
  • ZBAVITEL, D. (ed.). Bohové s lotosovýma očima. Hinduistické mýty v indické kultuře tří tisíciletí, 1. vyd.. Praha: Vyšehrad, 1986.
  • ZBAVITEL, D. Hinduismus a jeho cesty k dokonalosti, 1. vyd.. Praha: Dharma Gaia, 1993.
  • ZBAVITEL, D., VACEK, J. Průvodce dějinami staroindické literatury, 1. vyd.. 1996.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Religionistika (dvouoborové) (2015) Kategorie: Filozofie, teologie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Religionistika (2013) Kategorie: Filozofie, teologie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní