Předmět: Antropologie areálů: Čína

« Zpět
Název předmětu Antropologie areálů: Čína
Kód předmětu KSKA/ANCI
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Horálek Adam, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
BLOK 1 Čína jako kulturně-geografický areál 1. Vnitřní diverzita Číny - kulturně-geografický úvod do studia Číny 2. Orientalismus a Edward Said, occidentalismus a orientální orientalismus v Číně 3. Od maoismu k socialismu s čínskými specifiky - politický, demografický a kulturní vývoj BLOK 2 Čína z různých perspektiv 4. Environmentální antropologie Číny - přírodní prostředí jako determinant i jako oběť čínského politického, společenského a kulturního vývoje 5. Urbánní versus rurální - čínská města jako asijský fenomén, rozevírání nůžek z antropologické perspektivy 6. Sakrální versus profánní - vyznání a církve v současné Číně 7. Antropologie každodennosti - kulturní normy společnosti po kulturní revoluci 8. Společnost jako experiment - příkladové studie sociálních experimentů BLOK 3 Čína a její etnické složení 9. Etnické teorie, etnicita a nacionalismus v čínském a dálněvýchodním kontextu 10. (Ne)etnické stereotypy o a v současné Číně 11. Přehled hlavních etnických menšin, etno-kulturních areálů a etnických hnutí 12. Čínská diaspora 13. Stručný komparativní pohled na "jiné" Číny - Taiwan, Hongkong, Singapur

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Kurz si klade za cíl seznámit posluchače s holistickým pohledem na současnou Čínu. Čína, jako jeden z klíčových socio-ekonomických regionů současného světa, je předmětem rozsáhlého zájmu odborné i laické veřejnosti. Nejen kvůli své geografické či lingvistické vzdálenosti je však vystavována množstvím stereotypů v rámci tzv. orientalistického chápání. Cílem kurzu je proto i narušení tohoto etnocentrického a stereotypního chápání Číny a současně poskytnutí komplexnějšího vhledu do hlavních témat současné Číny. Proto je kurz rozčleněn do 3 hlavních tematických bloků. V úvodním bloku je Čína představena jako kulturně-geografický areál v celé šíři její vnitřní diverzity - přírodní, politické, populační, etnické, aj. K pochopení některých stereotypů se budeme též zabývat Saidovým konceptem orientalismu a rozvedeme jej i na současný fenomén tzv. occidentalismu a orientálního orientalismu. Na závěr prvního bloku se podíváme na vývoj Číny po roce 1949 - na její trnitou cestu od maoismu k socialismu s čínskými specifiky. Dopady tohoto vývoje budou následně diskutovány v druhém bloku, kdy se na Čínu podíváme z perspektivy environmentální, sídelní či náboženské a na proměnu každodennosti. Na závěr tohoto bloku se pokusíme podívat na vývoj v Číně jako na velký sociálně-kulturní a politický experiment. V posledním bloku se budeme věnovat etnickému složení Číny, teoriím etnicity a nacionalismu v čínském a dálněvýchodním kontextu, etnickým stereotypům i "etnickým" konfliktům uvnitř Číny. Na závěr si přiblížíme jinou Čínu z komparativní perspektivy - Čínu tvořenou čínskou diasporou po celém světě, ale též "jinými Čínami" Taiwanem, Hongkongem či Singapurem.
Absolvent kurzu bude schopen základní antropologické orientace v čínském areálu a interkulturní komparace. Získá přehled o aktuální situaci v regionu, hlavních teoretických specifikách regionu a bude schopen kritického myšlení a nestereotypního vnímání regionu.
Předpoklady
Absolvování kurzu není podmíněno předchozím absolvováním jiných antropologických kurzů a nevyžaduje ani znalost čínštiny.
KSKA/TEDA a zároveň KSKA/USA

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Studenti musí splnit tři části zkoušky, přičemž písemný test je podmínkou ústní části. 1. Písemný test - student SPLNIL/NESPLNIL (na 70 %) - získaný počet bodů se nezahrnuje do klasifikace samotné. Písemný test kontroluje znalosti získané z kurzu - pokrývá všechny přednášené oblasti, povinnou literaturu a je primárně koncipován jako otázky s omezeným okruhem odpovědí (odpovědi ABC, spojování odpovědí, jednoslovné či jednovětné odpovědi). Termín testu je součástí ústního zkouškového termínu. 2. Písemná práce - 50 % hodnocení Jedná se o práci na max 6 normostran (tj. 3-4x 1800 znaků vč. mezer) na studentem zvolené téma. Téma se musí vázat k některé z přednášek, nebo musí být schváleno přednášejícím. Vyžaduje se hlubší zájem studenta o zvolené téma, které prokáže nastudováním příslušné literatury. Práce musí obsahovat všechny potřebné náležitosti (anotaci, citace, seznam literatury aj.). 3. Ústní zkouška - 50 % hodnocení Ústní zkouška slouží k ústní obhajobě tématu, které si student zvolil na písemnou práci - formou diskuze a obhajoby. Hodnotí se orientace studenta ve zvoleném tématu, schopnost obhajoby vlastních názorů, schopnost propojit informace v širším rámci.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Sociální antropologie (2015) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Sociální antropologie (2013) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní