Předmět: Antropologie areálů: Rusko

« Zpět
Název předmětu Antropologie areálů: Rusko
Kód předmětu KSKA/ETRU
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Boukal Tomáš, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Úvod do problematiky, geografické vymezení, přírodní podmínky, historie etnografických výzkumů Sibiře, jazykové dělení, teorie etnogeneze. Evropská část, sever, Ugrofinové severu Evropy-Karelové, Vepsové, Saamové, Komi. Severozápadní Sibiř, kultury lovců a rybářů povodí Obu, Chantové, Mansové, lesní Něnci, Selkupové. SZ Sibiř II., pastevci, severní Chantové, tundroví Něnci. Mytologie a folklór, kosmogonický mýtus a jeho podoby, trixteriády, vztah ugrofinského folklóru k jiným folklorním tradicím. Náboženství Ugrofinů Ruska a jeho paralely. Christianizace, synkretismus. Šamanismus. Jižní Sibiř, Altajské a Sajanské pohoří, Altajci, Tuvinci, Burjati. Uralské a Altajské etnické a kulturní vztahy. Střední Sibiř, Střední a severovýchodní Sibiř, povodí Jeniseje a Leny, Enci, Evenkové, Evenové Ketové, Nganasanové, Dolganové, Jakuti, Jukagirové. Dálný východ-Čukčové, Eskymáci, Korjaci, Ainové, povodí Amuru-Ulčové, Oročové, Udehejci, Nivchové. Stručný přehled kulturně příbuzných skupin Sibiře. Kolonizace Sibiře a její důsledky pro původní obyvatelstvo. Minoritní etnika v období SSSR. Postavení etnik v rámci současné Ruské federace, etnické procesy.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je přinést základní seznámení s kulturami severu evropské části Ruské federace a Sibiře podle geografických oblastí. Také se věnuje problematice postavení minoritních etnik v rámci historického vývoje Ruské říše (období carského Ruska spojené s kolonizací Sibiře, Sovětského svazu i postsovětské) a současným sociokulturním procesům.
Student získá přehled o etnickém složení původního obyvatelstva Sibiře a procesech, které zde probíhají v souvislosti s postupným zapojováním místních skupin do ekonomického rozvoje Ruské federace.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Didaktický test

Přijetí do bakalářského nebo magisterského studia jakéhokoli oboru na FF UPa. Podmínky pro splnění studijních povinností: Zkouška je podmíněn úspěšným absolvováním písemného testu. Celkové hodnocení bude provedeno podle klíče: 1. Písemný test sestávající z 10 otázek hodnocených 1 bodem. Pro získání zápočtu se požaduje nejméně 6 bodů, při neúspěchu je možno test opakovat. 2. Druhým předpokladem je aktivní účast na přednáškách spojená s prezentací vlastního příspěvku na zadané téma.
Doporučená literatura
  • Arktika - moj dom. Moskva, 2001.
  • Istoriko-etnografičeskij atlas Sibiri. Moskva, 1961.
  • Narody Sibiri. Moskva, 1956.
  • ARUTJUNOV, S. U beregov Ledovitogo okeana. Moskva, 1988.
  • DOLGICH, B.O. Rodovo-plemennoj sostav narodov Sibiri v17.v.. Moskva, 1960.
  • DONNER, K. Bei den Samojeden in Siberien. Stuttgart, 1926.
  • MASTJUGINA, T. M. Perepelkov, L.S. Etnologija. Moskva, 1997.
  • SIRELIUS, U. T. Reise zu den Ostjaken. Helsinki, 1983.
  • SOKOLOVA, Z. P. Putěšestvije v Jugru. Moskva, 1982.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Sociální antropologie (2016) Kategorie: Sociální vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Sociální antropologie (2013) Kategorie: Sociální vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní