Předmět: Islám v Evropě

« Zpět
Název předmětu Islám v Evropě
Kód předmětu KSKA/ISEV
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hyánková Tereza, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod - seznámení s programem předmětu a požadavky 2. Migrace muslimů do Evropy - historický kontext na příkladu Alžířanů ve Francii 3. Mýtus návratu. Od dočasného pobytu k občanství. Téma "domova". Transnacionalismus. 4. Rodinné vztahy a sociální změna (převrácení rolí, gender, otázka cti) 5. Problémy sociálně vyloučených předměstí, identitní problémy a otázka generace. Sociální bouře a nepokoje. Problematika asimilace a integrace 6. Film La Haine 7. Islám v Evropě a koncept lidských práv 8. Islám v Evropě a gender. Hidžáb a burka 9. Islámský fundamentalismus; islám jako alternativa ke "konzumnímu" Západu 10. Islamismus a terorismus 11. Islamofobie, identita Evropy a politika Evropy vzhledem k migrantům 12. Konvertité

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Muslimská přítomnost v Evropě není nijak nová. Muslimové v jihovýchodní Evropě zde žijí již několik staletí. V tomto kurzu se však zaměříme na muslimy, kteří do Evropy přišli většinou až ve 20. století nejčastěji z (bývalých) evropských kolonií. Cílem předmětu je uvést studenty do problematiky muslimů v Evropě ze sociálně antropologické perspektivy. Zabývat se budeme takovými tématy, jakým způsobem emigrace muslimů do Evropy vznikla, jaké měla příčiny a jak se její podoba pod vlivem různých faktorů měnila v čase. Zaměříme se také na nejrůznější aktuální témata - otázku generací migrantů, identitní problémy, gender, sociální změnu, etnicitu a sociální třídu, politiku, náboženskou praxi, fundamentalismus a islamismus, asimilaci a integraci. Předmět by měl zároveň prohloubit schopnost studentů kriticky přemýšlet a diskutovat nad aktuálními problémy současnosti.
Po absolvování kurzu se bude student lépe orientovat v problematice islámu v Evropě než před jeho absolvováním. Bude schopen osvětlit historický kontext migrace muslimů do Evropy a poučeně se vyjádřit k současným tématům týkajícím se muslimů v Evropě (otázka generací, krize identity, gender, hidžáb, politika, islamismus).
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

1. Zápisky - na konci kurzu každý student odevzdá kopii svých zápisků z hodin (20% výsledné známky), možno ručně psané i na počítači, , termín odevzdání 3. 1. 2017 2. Četba textů na seminář, aktivní diskuze - nutné pro splnění semináře 3. Písemná zkouška (80% výsledné známky)
Doporučená literatura
  • Anwar, M. The Myth of Return: Pakistanis in Britain. London, 1979.
  • Barša, P. Západ a islamismus. Střet civilizací, nebo dialog kultur?. Brno, 2001.
  • Bowen, J. R. Can Islam Be French? Pluralism and Pragmatism in a Secularist State. Princeton, 2010.
  • Gardner, K. Narrative, Age and Migration: Life history and the Life Course Amongst Bengali Elders in London. Oxford, 2002.
  • Haddad, Y. (ed.). Muslims in the West: From Sojourners to Citizens. New York, 2002.
  • Kropáček, L. Duchovní cesty islámu. Praha: Vyšehrad, 1998.
  • Kropáček, L. Islámský fundamentalismus. Praha, 1996.
  • Silverstein, P. A. Algeria in France. Transpolitics, Race, and Nation. Bloomington, 2004.
  • Vertovec, S., C. Peach (eds.). Islam in Europe: The Politics of Religion and Community. Basingstoke, 1997.
  • Werbner, P. Imagined Diasporas among Manchester Muslims. Santa Fe, 2002.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Sociální antropologie (2015) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní