Předmět: Práce s kamerou

« Zpět
Název předmětu Práce s kamerou
Kód předmětu KSKA/KAMEM
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Durňak Milan, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Způsob dokumentace. Možnosti prezentace výsledků vědecké práce. Počátky filmového dokumentu. Vývoj vědeckého filmu. Vývoj filmových a audiovizuálních technologií a jeho konkrétní dopad na přístup k reálné situaci. Život cizích a vzdálených civilizací, exotika a kuriozita jako jeden z prvních filmových námětů. Filmový narativ a filmová řeč. Koncept, námět, scénář, přípravné práce, natáčení, střih, zvuková postprodukce, distribuce. Role autora a jeho vztah k technickým profesím. Složení filmového štábu, úloha členů štábu. Přehled probírané látky: Film - způsob dokumentace i umělecké dílo. Film a možnosti prezentace výsledků vědecké práce. Počátky filmového dokumentu. Vývoj vědeckého filmu. Fáze vzniku audiovizuálního dokumentárního projektu. Koncept, námět, scénář, přípravné práce, natáčení, střih, zvuková postprodukce, distribuce. Role autora a jeho vztah k technickým profesím. Struktura scénáře. Druhy záběrů, praxe střihové skladby, pravidla spojování záběrů. Velikosti záběrů, pravidlo osy, kompoziční pravidla, kontinuita pohybu, skladebné jednoty. Zvuk ve filmu. Přehled filmových a video technologií. Typy kamer. Technologie střihu a postprodukční technologie. Laboratorní zpracování. Střihací stůl, lineární a nelineární střih. Práce s videokamerou. Clona, ostrost, ohnisková vzdálenost a jejich vztahy. Nastavení bílé, teplota chromatičnosti. Principy osvětlování. Práce s mikrofonem. Formáty PAL, SECAM, NTSC, HDV, HDTV. Práce s postprodukčními technologiemi, střih. Střih a mix zvuku. Vytváření multimediální prezentace, DVD authoring. Struktura scénáře. Druhy záběrů, praxe střihové skladby, pravidla spojování záběrů. Zvuk ve filmu. Přehled filmových a video technologií. Typy kamer. Technologie střihu a postprodukční technologie. Práce s videokamerou. Práce s mikrofonem. Střih a mix zvuku. Vytváření multimediální prezentace.

Studijní aktivity a metody výuky
Pozorování, Demonstrace, Projekce, Nácvik dovedností
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s možnostmi využívání audiovizuálních prostředků pro dokumentaci i prezentaci výzkumu, s možnostmi distribuce a se směry vývoje nových technologií. Filmový antropologický dispozitiv je představen v kontextu vývoje filmových a audiovizuálních technologií, konkrétní díla demonstrují využívání rozšiřujících se možností synchronního záznamu obrazu a zvuku. Studenti jsou seznámeni s možnostmi využívání audiovizuálních prostředků pro dokumentaci i prezentaci výzkumu, s možnostmi distribuce a se směry vývoje nových technologií. V rámci předmětu studenti zvládnou základy práce s digitální videokamerou a základní postprodukční postupy - střih, mix zvuku a zpracování finálního nosiče. Osvojí si základy filmové řeči a získají základní zkušenost s komunikací během natáčení. V předem vytipované lokalitě budou mít za úkol natočit rozhovor s konkrétním místním obyvatelem a postup určité činnosti. Natočený materiál zpracují do prezentovatelné a ucelené podoby.
V rámci předmětu studenti zvládnou základy práce s digitální videokamerou a základní postprodukční postupy - střih, mix zvuku a zpracování finálního nosiče. Osvojí si základy filmové řeči a získají základní zkušenost s komunikací během natáčení.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Posouzení zadané práce, Rozbor díla tvůrčího charakteru

K atestaci student předloží audiovizuální dílo v délce min.3 minuty, v němž prokáže schopnost technicky zvládnout natáčení, vést rozhovor a popsat jednoduchý děj prostředky filmové řeči.
Doporučená literatura
  • Cross-Cultural Filmmaking.
  • Uživatelské příručky sw Adobe Video Collection.
  • VALUŠIAK, J. Střihová skladba ve filmu a v televizi. Ostrava, 1980.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Sociální antropologie (2016) Kategorie: Sociální vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Sociální antropologie (2013) Kategorie: Sociální vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní