Předmět: Kritická antropologie a postkoloniální teorie

« Zpět
Název předmětu Kritická antropologie a postkoloniální teorie
Kód předmětu KSKA/KAPO
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lánský Ondřej, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod: Co je to kritika? Potenciál kritiky v utváření sociální reality. Kritika epistemologická a kritika společenská. Náboženství, věda a ideologie. 2. Emancipace rovnost svoboda. Antropologie a její návaznost na dědictví ideálů osvícenství. Modernita a modernismus přísliby a rizika. 3. Antropologické výzkumy jako zdroj sociální kritiky; dějiny a rozvoj sociálně kritického myšlení. Jazyk a věda jako doména sociálně ideových zápasů. Kritika etnocentrismu a omyly relativismu. 4. Reflexe mocenských vztahů. Topografie moci a moc topografie. Od postmodernismu ke kritické antropologii. 5. Vědění, moc a násilí: komplexní vztahy a důsledky. Sociální konstruktivismus a metoda dekonstrukce. 6. Jak antropologie utváří svůj předmět. Reprezentace "druhých" a symbolické násilí. Příklad orientalismu (E. Said) a zrod postkoloniální kritiky. 7. Globální uspořádání moci. Myslitelé postkolonialismu. Filozofické zdroje postkolonialismu a jeho recepce v antropologii. Mocenská, historická a kulturní situovanost vědění. 8. Analýza mocenských vztahů v procesu tvorby vědění. Epistemologie. Teorie diskursu. Hegemonie a kontra-hegemonie. Boj proti diskurzivní reprodukci vztahů nadvlády. 9. Vědění, moc a subjekt. Universum diskursu. Kritická diskursivní analýza. 10. Kritika pojmu kultury. (Re)produkce jinakosti a nerovnosti ve vědění o "těch druhých". Důsledky pro antropologickou praxi. Problém objektivizace druhých. Objektivizace ve vědě jako antropologický problém. 11. Za limity diskursu. Sociální praxe, sociální vztahy. Politická-ekonomie a dialektická antropologie. Ekonomická antropologie a společenská dilemata neoliberalismu. 12. Aktivistická a angažovaná antropologie. Antropolog jako autor a jako autorita. Co je "angažovaný intelektuál". Symbolická moc a symbolický kapitál.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je představit rozvoj kritického potenciálu sociální antropologie, tak jak se formoval během vývoje disciplíny. Aplikace výsledků antropologického výzkumu v podobě sociální kritiky a společenské angažovanosti.
Studenti se naučí analyzovat vztah mezi vědění a mocí. Dokáží analyzovat účinky politických a vědeckých teorií na sociální praxi. Budou schopni vypracovat kritický text, účastnit se veřejné debaty a kriticky argumentovat. Osvojí si prostředky k reformulaci politických a sociálně vědních konceptů a společenských praxí.
Předpoklady
Orientace v antropologickém myšlení 2. poloviny 20. století. Schopnost práce s odborným textem v českém a anglickém jazyce.

Hodnoticí metody a kritéria
Posouzení zadané práce, Rozhovor

Četba povinné literatury. Kritická esej.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Sociální antropologie (2013) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní