Předmět: Původní obyvatelé světa a globalizace

« Zpět
Název předmětu Původní obyvatelé světa a globalizace
Kód předmětu KSKA/POSGM
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šavelková Lívia, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Definice původních obyvatel - problematika terminologie v českém prostředí (indigenous, aboriginal, 4th World, native, First nations atd.). Kolonizace a její vliv - právní úpravy vymezující původní obyvatele. Konstituování tzv. "čtvrtého světa" v ramci mezinárodní politiky - OSN. Postavení původních obyvatel v rámci jednotlivých národních politik. Globalizace a různé pohledy na její vymezení. Globalizace a glokalizace Revitalizace a "kultura" Strategie přežití a formování nacionalismu. Vlastnictví "specifických znalostí původních obyvatel světa" a jejich kodifikace v rámci OSN (spiritualita, znalost původních léčiv atd.). Antropologie a původní obyvatelé, výzkumy a konceptualizace Narativita. Etnoturistika a hnutí New Age Média a původní obyvatelé

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody samostatných akcí
Výstupy z učení
Cílem kurzu je poskytnout detailnější pohled na problematiku kolonialismu a postkolonialismu týkající se původních obyvatel Ameriky, Austrálie, Ruska, Norska, Japonska atd., kteří jsou mezinárodně označováni za obyvatele "čtvrtého světa" či za "původní obyvatele".
Studenti se seznámí s postavením domorodých obyvatel v rámci majoritní společnosti, a to nejen z hlediska státu/ů, v němž žijí, ale také v rámci širšího mezinárodního společenství, např. v OSN. Vedle strategií (interpretace práva, různé formy odporu, média, vzdělání atd.), jimiž udržují kontinuitu své existence, se budeme věnovat vlivu činnosti antropologů na udržování, likvidaci a formování interpretace jejich identity. Studenti pochopí roli nacionalismu a kritérií, jimiž vymezují domorodí obyvatelé příslušnost ke své skupině pod vlivem rostoucí globalizace.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Posouzení zadané práce

Seminární práce založená na předepsané četbě v rozsahu 8 normostran, do 7. týdne nutno vybrat a zkonzultovat téma. Prezentace skupinové práce Četba předepsaných textů a aktivní účast v diskuzi.
Doporučená literatura
  • ALFRED, G. Heeding the Voices of our Ancestors. OUP, 1995.
  • BAUMAN, Z. Globalizace. Praha: Mladá fronta, 2000.
  • BIOLSI, T., ZIMMERMAN, L. J. Indians and Anthropologists. Vine Deloria Jr. And the Critique of Anthropology. Tuscon: The University of Arizona Press, 1997.
  • Comaroff, John L.. Ethnicity, Inc.. Chicago: University of Chicago Press, 2009. ISBN 978-0-226-11472-9.
  • DYCK, N. Indigenous Peoples and the Nation-State. Fourth World Politics in Canada, Australia and Norway. Canada: Memorial University fo Newfounland, 1985.
  • FLANAGAN, T. First Nations? Second Thoughts. Canada: McGill-Queen´s University Press, 2000.
  • HOWITT, R. Resources, Nations and Indigenous Peoples. Oxford: Oxford University Press, 1996.
  • CHURCHILL, W. From a Native Son. Selected Essays on Indigenism, 1985-1995. Boston, Massachusetts: South End Press, 1996.
  • MANDER, J. V nepřítomnosti posvátného. Brno: Doplněk, 2003.
  • MANUEL, G., POSLUNS, M. The Fourth World. An Indian Reality. New York: Macmillan Publishing Co., Inc., 1974.
  • MARCUS, A. Relocating Eden. The Image and Politics of Inuit Exile in the Canadian Arctic. USA: University Press of New England, 1995.
  • MARCUS, G., FISCHER, M. Anthropology as Cultural Critique. Chicago: The University of Chicago Press, 1986.
  • RAZACK, S. Race, Space, and the Law. Toronto: Between the Lines, 2002.
  • Smith, Linda Tuhiwai. Decolonizing Methodologies: Research and Indigenous Peoples. London and New York, 1999. ISBN 1856496244.
  • YOUNG, R. Postcolonialism. An historical Introduction. Blackwell Publishing, 2001.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Sociální antropologie (2016) Kategorie: Sociální vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Sociální antropologie (2013) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní