Předmět: Bezbariérová doprava

« Zpět
Název předmětu Bezbariérová doprava
Kód předmětu KTRD/PBEZP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Matuška Jaroslav, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Úvod do problematiky. Historie tvorby bezbariérového prostředí. Základní pojmy. Základní principy pohybu, orientace a komunikace osob s omezenou schopností pohybu nebo orientace. Základní vlastnosti a parametry přístupného prostředí pro OOSPO. Hmatné úpravy pro osoby s postižením zraku. Ostatní úpravy pro osoby s omezenou schopností pohybu. Bezbariérové prostředí pozemních komunikací. Bezbariérové úpravy zastávek veřejné dopravy. Bezbariérové úpravy železničních nástupišť a odbavovacích hal. Požadavky na bezbariérová vozidla, informační systémy a personál dopravce. Analýza přístupnosti prostředí pro OOSPO. Technologie přepravy OOSPO v železniční, MHD, VLD, speciální dopravě. Metodika tvorby ucelených bezbariérových tras na území obce. Zahraniční systémy tvorby přístupného prostředí.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody samostatných akcí
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou tvorby přístupného prostředí veřejné dopravy pro osoby s omezenou schopností pohybu nebo orientace a možnostmi odstraňování stávajících bariér. Získat vědomosti o zásadách a podmínkách samostatného a bezpečného pohybu, orientace a komunikace těchto osob, včetně podmínek pro přepravu.
Absolventi předmětu budou schopni zohlednit a uvažovat specifika veřejné dopravy a navazujícího prostředí z hlediska přístupnosti pro osoby s omezenou schopností pohybu nebo orientace, navrhovat základní bezbariérová řešení ve všech subsystémech veřejné dopravy a v navazujícím prostředí.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Zápočtem se potvrzuje, že se student prezenční formy studia zúčastňoval v požadované míře povinné výuky a že splnil požadavky, jimiž bylo udělení zápočtu podmíněno. Podmínky udělení zápočtu určuje vyučující a jsou stanoveny v souladu se Studijním a zkušebním řádem UPa.
Doporučená literatura
  • Vyhláška č. 398/2009 Sb. o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb.
  • Boenke, Dirk, Girnau, Günter. Barrierefreier ÖPNV in Deutschland ? Barrier-Free Public Transport in Germany. Köln, 2012. ISBN 978-3870946944.
  • Dudr, Viktor. Navrhování staveb pro samostatný a bezpečný pohyb nevidomých a slabozrakých osob. Praha: Informační centrum ČKAIT, 2002. ISBN 80-86364-63-1.
  • Matuška, Jaroslav. Bezbariérová doprava. Pardubice: Institut Jana Pernera, 2009. ISBN 978-80-86530-62-8.
  • Matuška, Jaroslav. Bezbariérová doprava. Parubice, 2015.
  • Strnadová, Věra. Jak se úspěšně vyrovnávat se ztrátou sluchu. 1. díl. Náhlá ztráta sluchu. Praha, 2001. ISBN 80-903035-2-8.
  • Zdařilová, Renata. Bezbariérové užívání staveb. Praha, 2011. ISBN 978-80-87438-17-6.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Technologie a řízení dopravy: Technologie a řízení dopravních systémů (2014) Kategorie: Doprava a spoje 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Technologie a řízení dopravy: Technologie a řízení dopravních systémů (2016) Kategorie: Doprava a spoje 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Technologie a řízení dopravy: Technologie a řízení dopravních systémů (2013) Kategorie: Doprava a spoje 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní