Předmět: Osobní doprava

« Zpět
Název předmětu Osobní doprava
Kód předmětu KTRD/PODPP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Drdla Pavel, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Úvod do problematiky, definice a úvodní pojmy. Aspekty osobní dopravy, charakteristika dopravních oborů. Základní ukazatele v osobní dopravě, kvalita v osobní dopravě, metody určování proudů cestujících, druhy nerovnoměrností v přepravě osob, empirické modely v dopravním plánování. Charakteristika příměstské dopravy, požadavky na organizaci příměstské dopravy, organizace příměstské dopravy a typy jízdních řádů, požadavky na vozidla a infrastrukturu v příměstské dopravě. Integrované dopravní systémy v ČR a dopravní svazy v zahraničí. Regionální doprava a integrovaný taktový jízdní řád, charakteristika regionální dopravy, požadavky na Integrované taktové jízdní řády (ITJŘ), konstrukce ITJŘ, příklady ITJŘ v zahraničí. Úvod do problematiky vysokorychlostní železniční dopravy, historický vývoj, legislativní úprava vysokorychlostní železniční dopravy, způsoby provozu na vysokorychlostních tratích. Vysokorychlostní tratě a vysokorychlostní vlaky, příklady praktického uplatnění vysokorychlostní dopravy. Charakteristika přestupních terminálů a jejich rozdělení, autobusové terminály, terminály a tarifní body MHD, terminály železniční osobní dopravy, jejich třídění a uspořádání; budovy terminálů železniční osobní dopravy, odstavná nádraží. Charakteristika nekonvenčních dopravních systémů, jejich vývoj a rozdělení. Příklady nekonvenčních dopravních systémů v praxi. Systémy dopravní obsluhy - charakteristika a příklady. Pěší a cyklistická doprava, individuální automobilová doprava a statická doprava, vodní osobní doprava, letecká doprava. Rychlodráhy. Časová rezerva, shrnutí probrané látky.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se širokou oblastí technologie a řízení osobní dopravy při charakteristice jednotlivých oblastí s působností osobní dopravy.
Student je po absolvování předmětu schopen charakterizovat jednotlivé druhy osobní dopravy a oblasti s působností osobní dopravy s charakteristikou jejich zákonitostí a specifik.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Podmínkou účasti na zkoušce je u studentů prezenční formy studia získání zápočtu. Zápočtem se potvrzuje, že se student prezenční formy studia zúčastňoval výuky v požadované míře a že splnil požadavky, jimiž bylo udělení zápočtu podmíněno, a může přistoupit ke složení zkoušky. Podmínky udělení zápočtu určuje vyučující v prvním týdnu přednáškového období semestru. Zkouška z předmětu (forma, obsah, trvání) je stanovena v souladu se Studijním a zkušebním řádem UPa.
Doporučená literatura
  • ČSN EN 13816 Doprava - Logistika a služby - Veřejná přeprava osob - Definice jakosti služby, cíle a měření.
  • ČSN EN 15140 Veřejná přeprava osob - Základní požadavky a doporučení pro systémy hodnocení kvality poskytované služby.
  • ČSN 73 6075 Navrhování autobusových nádraží.
  • ČSN 73 6425-1 Autobusové, trolejbusové a tramvajové zastávky, přestupní uzly a stanoviště - Část 1: Navrhování zastávek.
  • CityPlan. Studie optimalizace dopravní obslužnosti a možnosti integrovaného dopravního systému kraje Vysočina. 2004.
  • Drdla, P. Osobní doprava. Studijní opora.. Univerzita Pardubice, 2011.
  • Drdla, Pavel. Osobní doprava regionálního a nadregionálního významu. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2014. ISBN 978-80-7395-787-2.
  • Kubát, Bohumil. Kolejová doprava v sídlech a regionech. Praha: Vydavatelství ČVUT, 1995. ISBN 80-01-01268-9.
  • Sdružení SDP-DHV. Projekt optimalizace dopravní obslužnosti Jihočeského kraje. 2003.
  • Tůma, Jan. Nekonvenční dráhy. Praha: NADAS, 1987.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní management, marketing a logistika (2014) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní management, marketing a logistika (2016) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Dopravní fakulta Jana Pernera Studijní plán (Verze): Dopravní management, marketing a logistika (2013) Kategorie: Doprava a spoje 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní