Předmět: Zpracování polymerů a kompozitů

« Zpět
Název předmětu Zpracování polymerů a kompozitů
Kód předmětu UCHTML/C093
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Večeřa Miroslav, Ing. CSc.
Obsah předmětu
Rozdělení plastů z hlediska zpracování. Rozdělení podle výchozích surovin - chování za tepla; podle prostorového uspořádání makromolekul. Rozdělení na plasty, vlákna, NH, lepidla a kaučuky. Rheologické chování tavenin plastů - tokové vlastnosti plastů, viskozita tavenin, index toku taveniny. Rheologické projevy tavenin plastů a poruchy toku (narůstání za hubicí, lom taveniny, elastická turbulence). Přísady a jejich vliv na vlastnosti a zpracovatelnost plastů. Změkčovadla, maziva a separační činidla, vysokomolekulární modifikátory tekutosti. Plniva, výztuže a vazebné prostředky, pigmenty, opticky zjasňující látky, nadouvadla, antistatika. Stabilizátory oxidace plastů - tepelné stabilizátory, světelné stabilizátory. Retardéry hoření. Biologické stabilizátory - biocidy, biologické odbourávání plastů. Základní zpracovatelské technologie - přípravné práce, lisování a přetlačování. Základní zpracovatelské technologie - kalandrování, vytlačování. Základní zpracovatelské technologie - vstřikování. Základní zpracovatelské technologie - vyfukování dutých těles,tvarování za tepla. Základní zpracovatelské technologie - zpracování kapalných systémů, zpracování kaučuků. Základní zpracovatelské technologie - zpracování lehčených hmot, zpracování reaktoplastů.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Předmět seznamuje posluchače s rheologickým chováním tavenin plastů, popisuje charakteristiky základních zpracovatelských technologii používaných pro termoplasty i reaktoplasty a zabývá se vlivem přísad na vlastnosti a zpracovatelnost plastů.
Po absolvování předmětu bude posluchač schopen orientovat se ve většině zpracovatelských technologiích, bude schopen použít správné receptury složení zpracovávaných polymerních směsí.
Předpoklady
Základní znalosti makromolekulární a fyzikální chemie, výroby polymerů.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Zkouška se skládá z průběžného písemného testu a ústní zkoušky. Součástí ústní zkoušky je rozprava nad vybranými okruhy.
Doporučená literatura
  • Čaučík M. a kol. Prísady do plastou. ALFA Bratislava, 1985.
  • Kuta, Antonín. Technologie a zařízení pro zpracování kaučuků a plastů. Praha: Vydavatelství VŠCHT, 1999. ISBN 80-7080-367-3.
  • Mleziva, Josef. Polymery : výroba, struktura, vlastnosti a použití. Praha: Sobotáles, 2000. ISBN 80-85920-72-7.
  • Večeřa M. Interní učební texty. Univerzita Pardubice, 1998.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Technologie výroby a zpracování polymerů (2016) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Technologie výroby a zpracování polymerů (2013) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta chemicko-technologická Studijní plán (Verze): Technologie výroby a zpracování polymerů (2015) Kategorie: Technická chemie a chemie silikátů 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní