Předmět: Aristokratické rezidence v českých zemích

« Zpět
Název předmětu Aristokratické rezidence v českých zemích
Kód předmětu UHV/ARIS
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kubeš Jiří, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Aristokracie v raném novověku a její majetková základna. Role sídla v myšlení aristokratů raného novověku. Proměny využívání rezidenční sítě v raném novověku. Aristokracie z českých zemí a její vídeňské sídelní strategie (1620-1740). Aristokratická sídla v metropolích českých zemí. Venkovská sídla české a moravské aristokracie. Vývoj obytné jednotky v raně novověkých aristokratických sídlech. Ústřední reprezentační prostory aristokratických sídel. Prostory věnované reprezentaci, umění a trávení volného času. Duchovní prostory aristokratického sídla.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody samostatných akcí
Výstupy z učení
Cílem kurzu bude představit tématiku rezidencí aristokracie usazené v Čechách a na Moravě od počátku 16. do poloviny 18. století. V žádném případě se však nebude jednat o úzce chápaný umělecko historicky směřovaný kurz. Rezidence bude nahlížena z hlediska sociální historie a sociálních dějin umění, tj. jako místo každodenního a svátečních života různě urozené, různě bohaté a různě se kariérně uplatňující aristokracie a jako místo hostící celou aristokratovu rodinu a různě veliký dvůr.
Studenti proniknou do šlechtické mentality a pochopí "soutěživost" raně novověké šlechty. Naučí se rozeznávat renesanční a barokní zámky a paláce v Českých zemích.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Závěrečný semestrální test s poznávačkou aristokratických sídel.
Doporučená literatura
  • BOURDIEU, P. Sociální prostor a symbolická moc, in: Cahiers du CeFReS, No. 8. Praha, s. 213 - 233, 1995.
  • BŮŽEK, V.; HRDLIČKA, J.; KRÁL, P.; VYBÍRAL, Z. Věk urozených. Šlechta v českých zemích na prahu novověku.. Praha - Litomyšl, 2002.
  • BŮŽEK, V.; KRÁL, P. (edd.). Aristokratické rezidence a dvory v raném novověku.. České Budějovice (=Opera historica 7)., 1999.
  • KOL. Dějiny českého výtvarného umění II/1.. Praha, 1989.
  • KROUPA, Jiří. "..alle Heüser als ain Corpus gedachtes unsers Fürstenthums ganz steiff beysamben verbleiben." Dietrichsteinské paláce v českých zemích v 17. a 18. století, Opuscula historiae artium. Studia minora Facultatis philosophicae Universitatis Brunensis F 42, 1998, s. 27-49.
  • KUBEŠ, J. Reprezentační funkce sídel vyšší šlechty z českých zemí (1500-1740), disertační práce FF JU.. České Budějovice, 1996.
  • ostatní literatura na. http://khv.upce.cz/kubes/aris.htm.
  • POLLEROSS, F. Tradition und Recreation. Die Residenzen der österreichischen Habsburger in der frühen Neuzeit (1490-1780), Majestas 6, s. 91-148.. 1998.
  • SAMEK, Bohumil (ed.). Sál předků na zámku ve Vranově nad Dyjí.. Brno, 2003.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Historie (dvouoborové) (2013) Kategorie: Obory z oblasti historie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Historie (dvouoborové) (2013) Kategorie: Obory z oblasti historie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Kulturní dějiny (2013) Kategorie: Obory z oblasti historie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní