Předmět: Dějiny střední Evropy I

« Zpět
Název předmětu Dějiny střední Evropy I
Kód předmětu UHV/DSE1
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Stoklasová Hana, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Tématické okruhy: Příchod Slovanů, Sámova říše, Velkomoravská říše, vznik Sv. říše římské. Počátky českého státu, přemyslovský stát do 11. století, vznik polského a uherského státu. Vzdělanost a umění raně středověké Evropy, kolonizace a vznik měst, tatarské nebezpečí. Vzestup českého státu ve 12. - 13. století, mocenská politika posledních Přemyslovců. Lucemburkové na českém trůně, gotická kultura. Počátky opravného hnutí Jan Hus, husitství a jeho důsledky. Český stát za Jagellonců, polský a uherský stát na konci středověku, turecké nebezpečí. Střední Evropa pod vládou Habsburků, reformace a protireformace. Český stát v předbělohorském období, raněnovověké Polsko, renesance a manýrismus. České stavovské povstání, střední Evropa a třicetiletá válka průběh a důsledky. Habsburkové v zápase s Turky, české země v habsburském soustátí, barokní umění. Osvícenský absolutismus v habsburské monarchii, vzestup Pruska, zánik polského státu. Napoleonské výboje a rozpad Sv. říše římské

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je poskytnout základní přehled o dějinném vývoji v prostoru střední Evropy v období 9.-18. století. Hlavní pozornost bude věnována politickému a kulturnímu vývoji zemí Koruny české, který bude doplněn nástinem vývoje v okolních státech, popřípadě zasazením vybraných událostí do dějinného kontextu Evropy.
Studenti získají základní přehled o dějinném vývoji ve střední Evropě v období 9.-18. století.
Předpoklady
Předmět je určen pro studenty historicko-literárních studií a koncipován tak, aby poskytl nezbytný základ pro vytvoření dějinného kontextu při studiu dějin literatury.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Účast na seminářích (max. 3 neomluvené absence), samostudium vybraných kapitol, dosažení příslušného hodnocení v průběžných písemných testech.Pro udělení zápočtu je rozhodující procentuální součet výsledků všech testů na konci semestru, student by měl získat minimálně 75% (jinak řečeno: je jedno, zda bude v jednotlivých testech úspěšný, neboť na konci semestru procentuální výsledky sečtu a vydělím počtem testů, celkový výsledek by měl být minimálně 75%)
Doporučená literatura
  • Bělina, P. a kol. Dějiny zemí Koruny české 2, Od nástupu osvícemnství po naši dobu. Praha, 1995.
  • Čornej, P. a kol. Dějepis pro gymnázia a střední školy 2, Středověk a raný novověk. Praha, 2004.
  • Čornej, P. a kol. Dějiny zemí Koruny české 1, od příchodu Slovanů do roku 1740. Praha, 1995.
  • Hlavačka, M. Dějepis pro gymnázia a střední školy 3, Novověk. Praha, 2006.
  • KLÍMOVÁ, Eva. Atlas světových dějin. 2, Středověk-Novověk.. Praha, 2002. ISBN 80-7011-344-8.
  • Kuklíkovi, J. a J. Dějepis pro gymnázia a střední školy. Praha, 2005.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Historicko-literární studia (2015) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní