Předmět: Katalogizační a evidenční programy pro muzejnictví I.

« Zpět
Název předmětu Katalogizační a evidenční programy pro muzejnictví I.
Kód předmětu UHV/PRAX1
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Doležalová Věra, Mgr.
Obsah předmětu
Program pro evidenci a katalogizaci sbírek Demus (MZM Brno), seznámení s jeho funkcí, moduly. Evidence a Katalog, informativní seznámení s oborovými verzemi. Přednosti a nevýhody programu. Zásady evidence v prvním stupni a katalogizace v praxi. Program Demus ? modul Evidence pro zapisování přírůstků muzejních sbírek. Práce s daty v modulu Evidence, praktická výuka. Program Demus modul Evidence, nejčastější chyby při užívání a náprava omylů. Export a import dat, propojení s modulem Katalog, případně oborovými verzemi. Program Demus modul Katalog pro evidenci předmětů ve 2. stupni. Práce s daty v modulu Katalog, praktická výuka. Program Demus modul Katalog, práce s daty s něm uloženými, vyhledávání třídění, zálohování dat, tisk katalogizačních karet aj. Program pro centrální evidenci sbírek CESik, jeho funkce a postupy při aktualizaci dat v rámci muzejní instituce. Export a import dat do CES na Ministerstvu kultury ČR, zásady a postupy. Možnosti prezentace muzejních sbírek v rámci webového portálu CES při MKČR. Program pro evidenci a katalogizaci sbírek Bach (Bach systems s.r.o. Olomouc), seznámení s jeho funkcí, moduly pro přírůstkovou knihu, katalogizaci a oborovými verzemi. Přednosti a nevýhody programu. Program Bach modul pro evidenci přírůstků muzejních sbírek. Práce s daty v modulu, praktická výuka. Program Bach modul pro evidenci, nejčastější chyby při užívání a náprava omylů. Export a import dat, propojení s modulem pro katalogizaci. Program Bach modul pro katalogizaci, tj. evidenci předmětů ve 2. stupni. Práce s daty v modulu, praktická výuka. Program Bach ? modul pro katalogizaci, práce s daty s něm uloženými, vyhledávání třídění, zálohování dat, tisk katalogizačních karet aj. Program MS Access jako základní program pro vytváření databází muzejních sbírek. Základy práce s MS Access, tvorba jednoduché databáze, tvorba formulářů, dotazů, tiskových sestav a další.

Studijní aktivity a metody výuky
Nácvik dovedností
Výstupy z učení
Posluchači se během zimního semestru seznámí se dvěma nejrozšířenějšími katalogizačními programy v muzejní praxi, s programy Demus, Bach a Museion. Budou podrobně seznámeni s moduly pro evidenci a katalogizaci, s jejich přednostmi i nevýhodami pro muzejní praxi. Naučí se je ovládat a zapisovat do nich data, budou seznámeni s obecnými základy evidence a katalogizace. Zároveň se seznámí s programem pro centrální evidenci sbírek CESik, jeho funkcí a postupy při aktualizaci dat v něm uložených. Doplněním výuky bude výuka základů práce s programem MS Access, na jehož bázi fungují programy pro evidenci sbírek Demus a CESik.
Student získá základní orientaci v katalogizačních evidenčních programech používaných v muzeích a získá schopnost s nimi samostatně pracovat.
Předpoklady
Pro absolvování muzeologické praxe v celém rozsahu je třeba splnit oba předměty: PRAX1, MUP. Předmět PRAX1 vyučuje externě kurátorka sbírek VČM - Mgr. Věra Doležalová.

Hodnoticí metody a kritéria
Posouzení zadané práce

Samostatná práce s programy Demus, Bach and Museion, zadávání dat, jejich záloha, řešení základních problémů. Základy práce s programem MS Access.
Doporučená literatura
  • Bach Aplikace. Uživatelská příručka. Blok I. Základní funkce. Blok II. Doplňkové funkce.
  • Cesik 1.2.1 - nápověda, zdroj: www.citem.cz/ke stažení.
  • Demus 01 Evidence - nápověda, zdroj: www.citem.cz/ke stažení.
  • Demus 01 Katalog - nápověda, zdroj: www.citem.cz/ke stažení.
  • Problémy a jejich řešení. Demus 99 a Demus 01, zdroj: www.citem.cz/ke stažení.
  • Jiří Žalman a kol. Příručka muzejníkova I. 2002.
  • Kruczek, Aleš. Microsoft Office Access 2007. Podrobná uživatelská příručka.. 2007.
  • Matúš, Zdeněk. Access v příkladech. Computer Media. 2006.
  • Písek, Slavoj. Access 2003 snadno a rychle. 2004.
  • Písek, Slavoj. Databáze v Accessu v rekordním čase.. 2003.
  • Rachačová, Hana. Access pro školy, 1., 2. díl. 2004.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta filozofická Studijní plán (Verze): Kulturní dějiny (2013) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní