Předmět: Zdroje a procesy pro bezpečnost regionu

« Zpět
Název předmětu Zdroje a procesy pro bezpečnost regionu
Kód předmětu URBV/PZPB
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pernica Bohuslav, Ing. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Konceptualizace, institucionalizace a zdrojové zajištění funkce bezpečnosti Bezpečnost jako statek a produkce bezpečnosti Projektování funkcionality bezpečnostní instituce a její výstavba Strategické plánování funkcionality bezpečnostního a obranného systému Zdrojové zajištění bezpečnosti: faktor práce (základní charakteristiky) Zdrojové zajištění bezpečnosti: faktor práce (nucená práce/povinná služba) Zdrojové zajištění bezpečnosti: faktor práce (dobrovolnictví a personální záloha) Zdrojové zajištění bezpečnosti: faktor práce (genderové aspekty) Zdrojové zajištění bezpečnosti: faktor kapitálu Zdrojové zajištění bezpečnosti: financování bezpečnosti I Zdrojové zajištění bezpečnosti: financování bezpečnosti II Mikro- a makroekonomické aspekty výdajů na obranu a bezpečnost Bezpečnostně/vojensko-průmyslový komplex: de/militarizace a de/mobilizace státu a ekonomiky

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody samostatných akcí
  • Kontaktní výuka - 52 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 8 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 35 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 55 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit posluchače s teorií a praxí přípravy a výkonu obranné a bezpečnostní politiky státu z pohledu ekonoma a manažera. Proto je pozornost věnována aspektům projektování, výstavby a fungování národního bezpečnostního systému a jeho bezpečnostních institucí a otázek určení a způsobu uspokojení zdrojových potřeb bezpečnostních sborů, ozbrojených sil a dalších institucí podílejících ve státě a v regionu.
Student získá: (1) základní přehled o institucionálním členění českého bezpečnostního systému a jeho velikosti z pohledu náročnosti na personální a finanční zdroje, (2) přehled o konceptech a metodách výstavby (plánování, programování a rozpočtování) schopností bezpečnostních sborů, ozbrojených sil a dalších institucí podílejících ve státě a v regionu, (3) adekvátní přehled o metodách získávání lidských, věcných a finančních zdrojů potřebných pro fungování bezpečnostního systému, (4) schopnost analyzovat fungování a funkcionalitu bezpečnostních institucí z hlediska jejich procesní organizace a účelnosti, hospodárnosti a efektivnosti jimi vyžadovaných, používaných a spotřebovávaných zdrojů, (5) přehled o významu sektoru bezpečnosti pro národní hospodářství.
Předpoklady
Předpokladem pro úspěšné absolvování předmětu je zvládnutí základního kursu mikroekonomie a makroekonomie a předmětu Základy bezpečnostní politiky státu.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška, Posouzení zadané práce

Zápočet je udělen na základě splnění alespoň 50 % docházky a zpracování písemné práce v rozsahu 10-15 stran normovaného textu v odpovídající formální úpravě a způsobu zpracování textu pro odborný článek. Předmětem práce je vyhledání dat, jejich zpracování, prezentace v textu a jejich správná interpretace. Zkouška je ústní, student/ka zodpoví vylosované otázky a na závěr se vede rozprava nad zápočtovou prací.
Doporučená literatura
  • Obranný průmysl ČR. Výběr příspěvků 2. mezinárodní konference FOR ARMY 2002. Brno: ÚSS VA v Brně, 2002. 220 s..
  • Janošec,J. a kol.:. Bezpečnost a obrana České republiky 2015-2025. (Monografie). Praha: MO ČR-AVIS 2005, 200 s. ISBN 80-7278-303-3..
  • Janošec,J. a kol.:. Bílá kniha o obraně ČR. (Studie). Brno: ÚSS VA v Brně, 2003, 78 s..
  • Janošec,J.:. Zdroje a procesy pro bezpečnost a obranu státu. (Elektronické studijní texty). České Budějovice: JČU České Budějovice, 2006, 72 s..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta ekonomicko-správní Studijní plán (Verze): Regionální rozvoj: Bezpečnost regionu (2014) Kategorie: Ekonomie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Fakulta ekonomicko-správní Studijní plán (Verze): Regionální rozvoj: Bezpečnost regionu (2013) Kategorie: Ekonomie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní